20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Szkoła Mała Słonca

Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.

Ten rok jest szczególny. Trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie trudny dla dzieci w miejscu, w którym jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen, kraj w którym od 5 lat toczy się wojna.

Dzieci w Jemenie doświadczają wielu problemów: braku dostępu do czystej wody, pełnowartościowej żywności, czy właściwej opieki medycznej. Aż 2 miliony dzieci w tym kraju nie chodzi do szkoły. Wiele dzieci cierpi z powodu głodu, każdego dnia walcząc o przetrwanie. Wojna to jedyna rzeczywistość jaką znają. Codzienność, w której funkcjonują, nie daje im szansy na szczęśliwe dzieciństwo.

Jak nasza społeczność szkolna może włączyć się w akcję „Pomoc dla Jemenu”?

Realizując co najmniej jedną z trzech zaproponowanych aktywności związanych z akcją pomocową na rzecz dzieci w Jemenie:

• „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie” – wspólne tworzenie prac plastycznych/graficznych, obrazujących wizję lepszego świata dla dzieci w tym kraju. Prace można zaprezentować na wystawie w placówce, na stronach internetowych szkoły, a przede wszystkim w serwisach społecznościowych.
  • „Wspólna podróż po Jemenie” – dzieci wspólnie z najbliższymi zapoznają się z sytuacją rówieśników w Jemenie, podczas wspólnego oglądania w domu prezentacji przygotowanej przez UNICEF, przybliżającej trudną sytuację dzieci w tym kraju. Następnie porozmawiają o tym, co powinno się zmienić, aby prawa dzieci w Jemenie były respektowane.
  • „Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka” – dla wszystkich dzieci i ich rodziców, którzy lubią sprawdzać swoją wiedzę, przygotowany został quiz on-line. Pytania poświęcone zagadnieniom praw dziecka nawiązujące do sytuacji dzieci w Jemenie to doskonały sposób na wspólną naukę w domu, połączoną z zabawą!  Tu znajdują się linki do prezentacji i quizuWspólna podróż po Jemenie i Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka

Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF Polska zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszystkich działaniach podejmowanych 20. listopada w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. W sytuacji, kiedy dla zdrowia swojego i innych musimy zachować bezpieczny dystans, bądź pozostać w izolacji, postarajcie się, aby 20. listopada w Waszych domach zagościł kolor niebieski. Niebieski rysunek przyklejony na szybie okna to doskonały pomysł pokazania solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie.

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

Włączmy się w akcję „Pomoc dla Jemenu”, opisane powyżej działania nic nas nie kosztują, a możemy dzięki nim pomóc potrzebującym dzieciom.

Aby w pełni zrealizować akcję podsumuję nasze działania i złożę raport z przeprowadzonych działań na stronie unicef.pl, dlatego proszę, abyście przesyłali do mnie zdjęcia swoich prac, opisy działań, spostrzeżenia po obejrzeniu prezentacji „Wspólna podróż po Jemenie”, czy też po rozwiązaniu quizu online „Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka”. Zdjęcia i  informacje można przesyłać na mojego służbowego maila: magdalena.masa@spmalaslonca.pl lub na nr tel. 793 938 147. Zdjęcia Waszych prac zamieszczę również na stronie szkoły. Organizatorzy akcji zachęcają także do publikowania prac dzieci w mediach społecznościowych z hashtagiem #PomocdlaJemenu.

Pozdrawiam,
Magdalena Masa