W dniu 29 listopada 2019 r. uczniowie klasy 7 i 8 wraz z wychowawczyniami panią Marią Sinkiewicz i Katarzyną Kulwińską oraz pedagogiem szkolnym panią Magdaleną Masa, odwiedzili Sąd Rejonowy w Tczewie.

Celem wycieczki było poznanie systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce, poznanie przebiegu procesu sądowego oraz roli prawa w życiu obywatela.
W spotkaniu z młodzieżą uczestniczyła Sędzia Sądu Rejonowego Wydziału Karnego Pani Beata Gelińska, która zaprosiła uczniów do jednej z sal rozpraw, zapoznała z przebiegiem rozprawy sądowej, wskazała miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, oskarżonego, adwokata, etc. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w prawdziwej rozprawie sądowej, w charakterze publiczności. Młodzież bardzo uważnie obserwowała przebieg toczącej się rozprawy sądowej.
W trakcie spotkania nasi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda codzienna praca sędziego, jaką drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce, jaki jest wymiar kary za rozboje, pobicia i wykroczenia. Pani Sędzia zachęcała młodzież do zadawania pytań. Użyczyła również własnej togi i łańcucha z wizerunkiem orła uczniom, którzy chcieli zasiąść przy stole sędziowskim i poczuć się w roli sędziego. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić areszt sądowy.

Wizyta w Sądzie była zarazem bardzo pouczająca i fascynująca. Uczniowie zdobyli nowe, cenne doświadczenia.