szkoła pamięta

SZKOŁA PAMIĘTA 2021

Szkoła pamięta

Już po raz kolejny nasza szkoła odpowiedziała na apel Ministra Edukacji Narodowej przyłączając się do akcji „Szkoła pamięta”.

Wykonano prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych oraz zorganizowano wyjazd dla uczniów klas IV-VI do lokalnych miejsc pamięci.

Najpierw udano się na subkowski cmentarz ewangelicki , gdzie na porośniętych mchem nagrobkach zapalono pamiątkowe znicze. Dzięki opowieściom pana Dominika Szupryczyńskiego uczniowie poznali historię cmentarza, ówczesne relacje katolicko-ewangeliczne oraz ciekawostki związane z charakterystycznym wyglądem płyt nagrobnych. Następnie skierowano się pod pomnik ku czci pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców Gminy Subkowy w latach 1939-1945. Uczniowie dowiedzieli się, że w niszy pomnika znajdują się urny z prochami z miejsc kaźni oraz ziemią zroszoną męczeńską krwią z Placu Koszarowego w Tczewie, z Lasu Szpęgawskiego i Obozu Zagłady Stutthof. Po wysłuchaniu opowieści biograficznej dotyczącej ks. Alfonsa Szulza, oddano hołd pomordowanym mieszkańcom. Kolejny punkt trasy obejmował Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Subkowach oraz przykościelny cmentarz. Poznano ciekawostki architektoniczne budowli oraz historię zegara słonecznego.

Na koniec wysłuchano relacji o pałacu biskupim, związkach Subków z królem Zygmuntem III Wazą oraz zrobiono pamiątkowe zdjęcie przy jego pomniku.

Dla uczestników była to niezapomniana lekcja „żywej historii” kształtująca patriotyczną postawę, pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności oraz budowanie więzi ze swoją „małą Ojczyzną”.

Obejrzyj galerię zdjęć

Szkoła pamięta

Comments are closed.
Kontakt
Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendlerowej w Małej Słońcy
  • Mała Słońca; ul. Długa 1
  • + 58 536 85 60
  • kontakt@spmalaslonca.pl