Wesołe powitanie wiosny…
22 marca 2017
Rekolekcje Wielkopostne
20 kwietnia 2017
Wesołe powitanie wiosny…
22 marca 2017
Rekolekcje Wielkopostne
20 kwietnia 2017

Komunikat

Szanowni Państwo,
Drodzy Rodzice
,
W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się w Internecie zagrożeń, zwracam się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na poniższe informacje. Obecnie większość dzieci i młodzieży spędza dużo czasu przed komputerem. Bardzo popularną formą rozrywki są dla nich gry komputerowe. Pamiętajmy, że nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywanie nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może również prowadzić do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. Zdarza się, że doprowadza nawet do uzależnienia.


Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.


Bardzo ważne jest, aby często rozmawiać z dzieckiem, omawiać jego aktywność w Internecie, dopytywać o ewentualne problemy, z jakimi być może się boryka. Istotne jest także, aby zwracać uwagę na zachowanie dziecka w ostatnim czasie – jego ogólne samopoczucie, poziom zmęczenia, rodzaj filmów i muzyki jakiej słucha. Pamiętajmy również o możliwości założenia filtrów ochrony rodzicielskiej, aby uchronić dziecko przed szkodliwymi treściami.

Poniżej zamieszczone zostały informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych przez dzieci skierowane do rodziców:

· Określ zasady dotyczące czasu, jaki Twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
· Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w Waszym domu gra się w określone dni, np. piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
· Zainteresuj się, w co gra Twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
· Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może Ci w tym pomóc system oceny gier PEGI *.
· Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały mogące świadczyć o uzależnieniu od komputera.
· Upewnij się, że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
· Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
· Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
· Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera Twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

* PEGI – w naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan – European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry i poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową. W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.

Gdzie można uzyskać pomoc

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów).
Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 12 12 12 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).
Więcej informacji o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie: www.dyżurnet.pl, www.ore.edu.pl, www.akademia.nask.pl, www.kursor.edukator.pl, www.saferinternet.pl, www.plikifolder.pl. www.cyfrowobezpieczni.pl oraz www.cybernauci.edu.pl.

Z wyrazami szacunku,
Magdalena Masa
Pedagog szkolny

Treść powyższej informacji skierowanej do rodziców powstała w oparciu o pismo z Ministerstwa Edukacji Narodowej odnoszącego się do pojawiających się w Internecie zagrożeń.
Wskazówki dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych pochodzą z broszury pt.: „Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie – reagowanie. Gry komputerowe”. Broszura dostępna jest pod adresem: https://www.ore.edu.pl/matrialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji-i-przemocy.