23 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niesamowitej lekcji, pt: “Ptaki drapieżne”. Poprowadzili ją goście z Gdańska – Zespół “Zielone Lekcje” z ptakami drapieżnymi, które przez kilka lat były układane do pracy z dziećmi. Podczas zajęć zaprezentowano dwie sowy, dwa sokoły i jastrzębia. Prezentacja była bardzo ciekawa i wnosiła wiele ciekawych wiadomości o tych ptakach. Uczniowie poznali ciekawostki z ich życia i najdziwniejsze cechy charakterystyczne danego gatunku.  Dowiedziały się np., że sokół wędrowny jest bardzo wyjątkowy, dlatego, że jest najszybszym stworzeniem na ziemi – lata z prędkością około 400 km/h! Okazało się, że sowy wcale nie są mądre, ale potrafią  przekręcać głowę o 270 stopni. Puchacz Bubi jest bezszelestnym łowcą, a płomykówka Fiona, gdy poluje zimą – potrafi namierzyć myszkę pod śniegiem kierując się tylko odgłosem bicia jej serca.  Jastrząb Harrisa  to jedyny gatunek wśród ptaków drapieżnych, który w naturalnym środowisku potrafi polować w stadach.  Pustułka amerykańska – Hektor jest najmniejszym i najliczniejszym sokołem w obu Amerykach. Chętnie też pozował do zdjęć na rękach pani Sławki.  Nie bez przyczyny lekcję nazwano „żywą”, gdyż dzieci mogły zobaczyć te ptaki praktycznie na wyciągnięcie ręki: w locie (ponad głowami), w różnych działaniach, podczas tresury, a nawet pogłaskać. Była to znakomita lekcja bez podręczników i zeszytów, ale z wyjątkowymi „pomocnikami naukowymi”. Dodatkowym przeżyciem była możliwość pozowania do pamiątkowego zdjęcia z sową płomykówką Fioną na ramieniu. Cały pokaz przeprowadzono nieodpłatnie, natomiast chętni uczniowie mogli zakupić zdjęcie, które zrobili sobie  z sową.