5 czerwca br. odwiedziliśmy Szymbark. Miejscowość ta jest kaszubską wsią położoną w gminie Stężyła na obszarze najbardziej atrakcyjnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, czyli Szwajcarii Kaszubskiej.

W miejscowości tej znajduje się muzeum skansen a w nim  wpisana w 2002 roku do księgi Rekordów Guiness`a najdłuższa deska świata. Ta słynna nie tylko w Polsce deska ma długość aż 36,83 metrów i jest dłuższa od poprzedniej rekordowej deski, która powstała w Austrii. Przy produkcji tej najdłuższej na świecie deski pracowało aż trzysta osób produkując tym samym trociny o łącznej masie około trzystu kilogramów.

W skansenie w Szymbarku znajduje się Dom do Góry Nogami, w którym można pospacerować po suficie i sprawdzić, czy nie zwariuje nam od tego błędnik. Krzywy Dom Szymbark do Góry Nogami jest drewnianym domem o naturalnych rozmiarach, który został postawiony na dachu. Do tego niepowtarzalnego domu wchodzi się przez szczytowe okno i cały czas porusza się po suficie. Wnętrze domu urządzone jest w stylu realnego socjalizmu, ponadto znaleźć tu można toaletę z lat 70-tych oraz pokój telewizyjny i kredens ze wspaniałymi kryształami. Budowa tego domu trwała cztery lata, a jego koszt był kilkakrotnie większy niż budowa zwyczajnego domu o takiej samej wielkości.

Kolejną atrakcją jaką posiada Skansen w Szymbarku jest Dom Sybiraka, będący drewnianą budowlą przywiezioną aż spod Irkucka. Dom ten został zbudowany przez Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię przed około 240 laty. Obok tego niepowtarzalnego, wywołującego wiele emocji domu znajduje się model sowieckiego łagra, w którym można zobaczyć unikatowe zdjęcia. Nieopodal stoją wagony doczepione do lokomotywy, które zmuszają do zastanowienia się nad najbardziej okrutnymi losami syberyjskich zesłańców. Stały się one symbolem wojennych losów Polaków.

 

...
Kontakt
Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendlerowej w Małej Słońcy
  • Mała Słońca; ul. Długa 1
  • + 58 536 85 60
  • kontakt@spmalaslonca.pl